22 października 2019

Rękodzieło

Na początek małe wprowadzenie do świata rękodzieła  😊

Co to jest rękodzieło?

Rękodzieło to produkty tworzone w sposób nieprzemysłowy, najczęściej ręcznie. Zazwyczaj są to wyroby unikatowe. Nawet jeśli jedna osoba wykonuje więcej sztuk danego produktu, to różnią się one między sobą, ponieważ produkty ręcznie robione trudno odtworzyć. „Handmade” jest również popularnym określeniem rękodzieła.

 

 

Techniki rękodzielnicze

Istnieje wiele technik wykorzystywanych do tworzenia rękodzieła. Są to między innymi decoupage, quilling, scrapbooking, szycie, szydełkowanie, sutasz, filcowanie i inne. Surowce użyte do produkcji rękodzieła uzależnione są jedynie od wyobraźni twórcy. Najpopularniejsze to papier, drewno, filc, sznurki, włóczki, masy plastyczne, farby. Wraz ze wzrostem świadomości na temat ochrony środowiska i ekologii modne stało się dawanie drugiego życia produktom. Powstają prace z plastiku, produktów „zużytych” czy starych ubrań. Wiele osób odnawia stare meble, co również jest rękodziełem.

 

 

Dlaczego rękodzieło?

W czasach kiedy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki i to bez wychodzenia z domu, rękodzieło uzyskuje coraz większą popularność. Ludzie cenią sobie produkty oryginalne i niepowtarzalne. Kupując w sklepach sieciowych mamy 99% pewności, że zobaczymy dany produkt u kogoś innego, nieważne czy to ubranie, mebel, biżuteria czy artykuły dekoracyjne. Jeśli kupujemy rękodzieło mamy 99% pewności, że nie ma drugiej takiej samej rzeczy. Kolejną zaletą rękodzieła jest to, że możemy zamówić sobie produkt spersonalizowany, który jeszcze bardziej odpowiada naszym potrzebom. Ręcznie tworzone rzeczy charakteryzują się precyzją wykonania. Rękodzielnicy z zamiłowania są niezwykle kreatywni, ich nieograniczona wyobraźnia pozwala im tworzyć niezłe cuda.

 

Jak to było ze mną?

Tworzyć rękodzieło zaczęłam już jako mała dziewczynka. Uwielbiałam lepić, malować, podglądałam jak mama szyje. Z czasem próbowałam nowych technik, korzystałam z innych materiałów. Staram się jak najwięcej rzeczy robić samodzielnie. Uwielbiam zarówno dawać jak i dostawać prezenty handmade.